• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Tabletky na chudnutie

Tabletky na chudnutie

V boji proti nadváhe a obezite siaha mnoho ľudí po zdanlivo najjednoduchšej metóde – užívaní tabletiek na chudnutie. K tejto možnosti chudnutia ich ženie hlavne predstava rýchlej, efektívnej a jednoduchej cesty ako schudnúť.
Liekov na chudnutie je nespočetné množstvo a fungujú na viacerých princípoch.

Spravila pôsobia tak, že ovplyvňujú centrá mozgu majúce na starosti pocit sýtosti, takže človek nepociťuje pocit hladu v takej miere v akej by ho pociťoval bez užitia tabliet a jeho príjem stravy sa znižuje. Iné výživové doplnky, ktoré sľubujú stratu hmotnosti, pôsobia priamo v tráviacom trakte a znižujú vstrebávanie potravín, ďalšie sa snažia znížiť hmotnosť na základe regulácie glykemického indexu či pomocou princípu viazania tukov na vlákninu a pod.


Podobne ako u väčšiny liekov (ktoré vôbec nesúvisia s chudnutím) sa môže stať, že jednoducho niektoré vám zaberú viac, u niektorých však nevidíte žiaden väčší účinok. Nie každý organizmus reaguje na podnety rovnako a preto typ liekov na chudnutie ktoré zabrali u vašej kamarátky vám vôbec nemusia sadnúť. Niekedy je preto žiaľ nutné (hoci nejde o lacnú záležitosť) vyskúšať viacero typov liekov na chudnutie, ktoré Vám pomôžu hlavne v prvých mesiacoch procesu chudnutia. Preto, ak sa už rozhodnete nejaký konkrétny produkt na podporu chudnutia vyskúšať a zainvestovať do jeho zaobstarania, je dobré sa vopred nezásobovať príliš veľkým množstvom konkrétnych liekov.

V lekárňach je dostupných a voľnopredajných množstvo tabliet na chudnutie. Ak hľadáte na trhu „zázračnú“ tabletku na chudnutie, asi budete sklamaný. Žiadna taká neexistuje.

Vo všeobecnosti u všetkých typov liekov sľubujúcich rýchle chudnutie platí zásada, že lieky sú určené na podpornú liečbu – môžu vám dopomôcť podporiť úbytok hmotnosti a to pri dodržiavaní správneho manažovania životného štýlu. Bez vhodnej úpravy jedálneho lístka a dostatočného pohybu (teda len za pomoci akýchkoľvek tabliet na chudnutie) môžete síce skutočne dospieť k rýchlejšiemu úbytku nechcených kilogramov, ale po čase ich vďaka jojo efektu získate späť. K pozitívnej zmene teda dochádza, ak sa užívanie liekov na chudnutie správne kombinuje s diétou a cvičením – a to dlhodobo, aj po vysadení podpornej liečby vo forme tabliet na chudnutie.

Určité druhy liekov na chudnutie musí vždy odporučiť lekár. Ich užívanie bez odporúčania je riskantné. Sú to druhy liečiv na báze anorektík (potláčajú chuť do jedla a navodzujú pocit sýtosti) a inhibítorov lipáz (zabraňujú organizmu vstrebávať určitú časť tuku, ktoré sa prijíma v potravinách) určené iba pre ľudí s vysokým stupňom nadváhy a obezity (pre ľudí s nižším stupňom nadváhy by mohli byť nebezpečné).

Na Slovensku je dostupných viacero druhov liečiv na chudnutie. Niektoré liečivá na chudnutie boli kvôli nežiadúcim vedľajším účinkom (uvádzané boli napr. psychické poruchy, pľúcna hypertenzia a iné) stiahnuté z predaja. Hlavne pri liekoch, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis je na mieste zvýšená obozretnosť. Ak už sa rozhodnete nejaké lieky kúpiť, nakupujte priamo od výrobcu a z overených internetových obchodov. Vyslovene riskantnou voľbou je kúpiť si akékoľvek lieky na čiernom trhu, na neznámych web stránkach, prostredníctvom inzerátov v bazároch od ľudí ktorých nepoznáte Oplatí sa vynaložiť námahu a obetovať čas na preverenie, či tabletky ktoré sa chystáte užívať, oficiálne prešli kontrolou slovenského úradu na kontrolu liečiv. Zároveň je vhodné venovať čas preštudovaniu si príbalového letáku a získať tak bližšie informácie o liečive – zloženie, účinné a pomocné látky, ako a kto môže liek užívať, kontraindikácie a interakcie s inými liečivami, upozornenia a možné nežiadúce účinky. Samozrejmosťou by mala byť aj kontrola o dátume expirácie – spotreby (lieky po dátume spotreby nemusia mať účinok, v horšom prípade by mohli poškodiť i vaše zdravie).

Najistejší postup je jednoznačne neužívať liečivá na chudnutie samovoľne, ale využiť rady a doporučenia lekára, ktorý pozná váš zdravotný stav a vie posúdiť, či sú určité liečivá na chudnutie pre vás vhodnou voľbou.