• Dnes je: Utorok 26. septembra 2023 meniny má Edita

Chudnutie a pohyb

Chudnutie a pohyb

Asi každý z nás už počul základné pravidlo pre úspešné chudnutie: „Správne sa stravovať a viac sa hýbať – cvičiť“. Áno, práve pravidelný pohyb pomáha k úspešnému a hlavne rýchlejšiemu zbavovaniu sa prebytočných kilogramov. Pri dostatočnom pohybe a pravidelnom cvičení sa totiž zvyšuje energetický výdaj organizmu a zrýchľuje sa metabolizmus.

Bez cvičenia (len prísnejšou úpravou stravy) sa síce chudnúť dá, ale ide to ťažšie a o dosť pomalšie. Obmedzením pohybu sa súčasne začne z tela odbúravať svalovina, takže hoci sa snažíme vďaka prísnejšej diéte chudnúť (a čiastočne sa nám to pomalším tempom aj darí), absencia pohybu a následné odbúranie svaloviny v tele spôsobuje nárast tukovej hmoty na úkor tej svalovej. Na váhe tento proces samozrejme nemusíme vidieť (úspešne sa nám úpravou stravy pomalším tempom darí chudnúť, resp. držať váhu na úrovni, ktorá nám vyhovuje), ale naše telo slabne, už pri minimálnej námahe rýchlejšie cítime únavu, veľmi rýchlo sa zadýchame a na viacerých partiách tela (napr. v oblasti brucha) nám nechcené tukové záhyby naďalej ostávajú.

Ak z dôvodu nedostatku času, zdravotných problémov, či len prehnanej pohodlnosti nezvládate do Vášho „plánu chudnutia“ zaradiť pravidelné športové aktivity, je dobré aspoň na minimálnej možnej úrovni dopomôcť zvýšiť pravidelný pohyb inými menej náročnými aktivitami, napr. častejšími a dlhšími prechádzkami. Ak je to možné, pohybujte sa viac peši (menej využívajte auto), namiesto výťahu použite schodisko, miesto cvičenia v posilňovni si doprajte pravidelné plávanie a podobne.

Pri chudnutí bez cvičenia stráca človek približne 25% hmotnosti práve zo svalovej hmoty. Pri chudnutí súčasne so športom je strata svaloviny omnoho menšia, v ideálnom prípade žiadna. Zvyšuje sa odbúravanie tukov v tukovom tkanive a zamedzuje strate svaloviny, zlepšuje sa metabolizmus cukrov a celkovo sa metabolizmus zlepšuje.

Výhod pri zaradení pravidelných športových aktivít je samozrejme omnoho viac. Šport upevňuje zdravie a zlepšuje prirodzenú imunitu. Pomalšie sa unavíme, zlepšíme techniku dýchania, zlepšujeme svalovú koordináciu a držanie tela, znižujeme riziko srdcovocievnych chorôb, cukrovky, zvýšeného cholesterolu atď. V neposlednom rade má pravidelná športová aktivita priaznivý vplyv aj na celkový psychický stav. Šport zmierňuje psychickú únavu, odbúrava depresie, zvyšuje sebavedomie, mentálne funkcie a intelektuálnu výkonnosť.

Predtým ako zaradíme aktívnu formu cvičenia do svojho plánu chudnutia, je dobré vedieť ako a koľko cvičiť (zohľadniť vek, fyzický i zdravotný stav), poznať pre nás vhodnú frekvenciu tréningu a ovládať správnu techniku. Najistejšie je poradiť sa o spôsobe tréningu (a aj o tom, aký druh športu je vhodné uprednostniť) so športovým či rehabilitačným lekárok, ktorý má skúsenosti s cvičením za účelom zdravého zbavovania sa nadváhy. Najmä vo vyššom veku a pri závažnejších zdravotných problémoch treba s cvičením začínať opatrne, privykať telo na pohyb postupne a pod dohľadom odborníka. Ani telesné aktivity nie je vhodné preháňať – v zmysle: je dobré sa vyvarovať nepravidelnému a nevhodnému cvičeniu. Dôležité je správne nastavenie, pretože pri zbytočnom precenení svojich fyzických schopností a možností telu skôr ublížime ako pomôžeme.


Približné množstvo spálených kalórií pri niektorých pohybových aktivitách.

Pohybová aktivita / Spálené kcal./hod.

Step aerobic 800

Rekreačné plávanie 600

Bicyklovanie 800

Zumba 700

Kickbox 700

Squash 570

Steper 600

Jogging 550

Jumping 1000

Futbal 400

Korčuľovanie 600

Chôdza 360

Chôdza do kopca 500

Kruhový tréning 500

Basketbal 500

Beh po rovine 6 km 400

Beh po schodoch 850

Badminton 350