• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Nadmerné ukladanie tuku v tele, dôsledky nadváhy a obezity

Nadmerné ukladanie tuku v tele, dôsledky nadváhy a obezity

Vyšší príjem energie (nevhodným stravovaním, alebo nadmernou konzumáciou) a jej nižší výdaj je zväčša hlavnou príčinou vzniku nadváhy a obezity.

Obezita znamená stav, kedy dochádza k nadmernému ukladaniu podkožného tkaniva v podkoží, hlavne v oblasti brucha a pása, vo svaloch, ale aj vo vnútorných orgánoch, čo vedie k ich zväčšeniu.

Viscerálny (orgánový) tuk nie je viditeľný na pohľad, pretože sa ukladá na životne dôležitých orgánoch (napr. srdce, pečeň).


Množstvo tukového tkaniva sa vyjadruje ako podiel tuku na celkovej telesnej hmotnosti. Horná hranica u mužov je 25%, u žien 30%. Tukové tkanivo je pre telo akousi zásobárňou energie, ale zohráva taktiež významnú úlohu v regulácii mnohých životných procesov. Pri jeho nadbytku – obezite (ale aj nedostatku – podvýžive) dochádza k strate rovnováhy tvorbe a účinkov mnohých telesných procesov a hormónov, ktoré tukové tkanivo produkuje. Vnútrobrušný tuk sa správa ako samostatný orgán, produkuje škodlivé látky a spomaľuje metabolizmus.

Okrem indexu telesnej hmotnosti (BMI) sa pre hodnotenie nadváhy a obezity (pre tzv. útrobný - brušný typ obezity) používa aj posúdenie distribúcie tukového tkaniva (rozloženie tuku), vyjadrené pomerom obvodu a pása.

Hraničný obvod pásu (v súvislosti so zvýšenými zdravotnými rizikami) je u žien 80 cm, u mužov 94 cm. Obvod pásu je možné odmerať jednoducho – napr. za pomoci krajčírskeho metra, treba však merať na správnom mieste – priamo na páse (v polovici medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti).

Žena (obvod pásu)Muž

(obvod pásu)

Zdravotné riziká
do 80 cmdo 94 cm)-----
80 – 88 cm94 – 102 cmzvýšené riziko
nad 88 cmnad 102 cmvysoké riziko

Podľa rozloženia tuku rozdeľujeme obezitu na dva základné typy:

1. Androidný typ (mužský) – typ tvaru jablka (oblasť brucha a hrudníka)

Tento typ obezity je charakteristický zvýšeným pomerom pás / boky.

Je spájaný s vyššou hladinou tukov v krvi, častejším výskytom cukrovky, mozgovej príhody a infarktu.

2. Gynoidný typ (ženský) - typ tvaru hrušky (stehná, bedrá, prsia) Je charakteristický nízkym pomerom pás / boky. Zo zdravotného hľadiska je tento typ menej rizikový ako androidný.

Nadváha a obezita neovplyvňuje iba to ako vyzeráme, ale hlavne prináša množstvo zdravotných problémov a ochorení. Štatistické údaje Svetovej zdravotníckej organizácie uvádzajú, že nadváha a obezita sa zaradila na 5. miesto rizikových faktorov predčasného úmrtia. Obezita nie len preukázateľne znižuje kvalitu života, ale skracuje jeho dĺžku.

Najčastejšie zdravotné dôsledky obezity sú:

cukorovka - diabetes melitus 2. typu

vysoký krvný tlak (hypertenzia)

srdcovocievne choroby (ischemická choroba srdca, varikózna choroba žíl, cievne mozgové príhody)

poruchy metabolizmu tukov

výskyt žlčníkových kameňov

niektoré typy nádorových ochorení

ortopedické problémy a artróza veľkých kĺbov

poruchy menštruačného cyklu a neplodnosť, gynekologické zápaly, komplikácie v gravidite a pri pôrode

kožné problémy (napr. mykózy – plesňové ochorenia v kožných záhyboch, celulitída, exémy)

psychické problémy (poruchy sebavedomia a motivácie, depresie, poruchy príjmu potravy, úzkosť)

Najlepšou liečbou akéhokoľvek ochorenia (a teda aj obezity) je prevencia. Najefektívnejším prostriedkom ako predísť mnohým zdravotným problémom je najmä úprava životného štýlu, správne stravovacie návyky a dostatočná fyzická aktivita.

Napriek tomu, že podľa alarmujúcich štatistických údajov sa počet obéznych ľudí od roku 1980 takmer zdvojnásobil, je dobrou správou skutočnosť, že obezita patrí medzi tie rizikové faktory, ktoré môžeme (a pri silnej vôli vieme) do veľkej miery ovplyvniť.