• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

Pitný režim a chudnutie

Pitný režim a chudnutie

Jednoznačne k jedným zo základných princípov správneho a zdravého stravovania (a nie len v rámci chudnutia) patrí pravidelný a dostatočný pitný režim. Dostatok tekutín v tele a jeho pravidelný príjem počas dňa má všeobecný priaznivý vplyv na zdravie človeka, správne naštartuje metabolizmus, urýchli látkovú výmenu a zvyšuje energetický výdaj až na 30% (telo musí na prečerpanie tekutín vynaložiť viac námahy).

Dospelý človek by mal optimálne denne prijať približne 3 dcl tekutín na 10 kg svojej váhy (minimálne však aspoň 2 litre).

Pravidelný a dostatočný príjem tekutín zabezpečuje pocit sýtosti. Ak pijeme nedostatočne, častejšie pociťujeme „falošný“ pocit hladu. Mnoho krát nie sme schopní rozlíšiť pocit hladu a smädu, pričom absencia dostatku tekutín v našom tele vyvoláva klamný pocit hladu a zvyšuje riziko prejedania . Namiesto chýbajúcich tekutín tak telu dodáme rýchly prísun občerstvenia, aby sme nepríjemný pocit zahnali. Naopak, pri pravidelnom príjme tekutín je menšia pravdepodobnosť, že nás prepadnú časté pocity hladu a chuti na sladké. Ak dostatočne pijeme, cítime sa sýtejší. A samozrejme, ak nepociťujeme až taký veľký hlad, uspokojí nás aj menšia porcie jedla.

Výrazný pocit smädu sa veľakrát dostaví až v momente, keď je strata tekutín v tele výrazná. Pri správnom pitnom režime by sa tento pocit nemal dostaviť vôbec. Je preto dôležité dodržať nie len zásadu, že počas dňa treba telu dodať určité dostatočné množstvo tekutín potrebných pre správne fungovanie organizmu, ale prijímať tieto tekutiny počas dňa pravidelne a nie nárazovo.

Najprospešnejšie je tekutinu telu dodávať v menších množstvách počas celého dňa, teda priebežne. Hneď po zobudení by sme mali vypiť dve až tri deci vlažnej vody (naštartujeme tým metabolizmus) a približne hodinu až dve pred spaním by sme už tekutiny nemali prijímať vôbec, resp. ich príjem by sme mali výrazne obmedziť. Taktiež je dobré si zvyknúť vypiť pohár vody pred jedlom (zaručene tak potom celkom určite neskonzumujeme príliš veľa), jedlo nezapíjať a znova sa približne pol hodinu po jedle znova napiť (čím podporíme lepšie trávenie). V súvislosti s príjmom tekutín je dobré si osvojiť zásadu „Radšej menej a často, ako len občas a veľa.“

Nielen koľko tekutín a v akom časovom intervale počas dňa telu dodáme je smerodajné. Hlavne v prípade, ak si sledujeme váhu je dôležité venovať zvýšenú pozornosť aj tomu, čo pijeme.

Ako základ pitného režimu je najvhodnejšia a najzdravšia obyčajná pitná voda, ktorá nemá žiadnu nadbytočnú energiu. Vhodný je taktiež nesladený čaj a v striedmom množstve aj ovocné a zeleninové šťavy rozriedené vodou (počas chudnutia sa však neodporúča piť denne viac ako 1 dcl čistej šťavy). Vhodné sú aj minerálne vody, ale na každodenné pitie len tie s nižším a vyrovnanejším obsahom minerálnych látok. V niektorých minerálnych vodách musíme dávať pozor na zvýšený podiel sodíka, ktorý sa podieľa na zadržiavaní vody v tele. Ak dbáme na dostatočnú hydratáciu organizmu pozornosť by sme mali zvýšiť aj pri pití kofeinových (napr. káva a kolové nápoje) a teínových (napr. čierny a zelený čaj) nápojov, ktoré majú diuretický - odvodňovací účinok. Sýtené nápoje môžu navyše dráždiť žalúdok.

Pokiaľ si strážime kilogramy a denný príjem energie pozor aj na všetky sladené nápoje, malinovky, džús, nektár, alebo napríklad mlieko. Taktiež treba zvážiť príjem alkoholických nápojov pre ich vysokú energetickú hodnotu.

Dostatočným, pravidelným a správnym prísunom tekutín optimálne zavodňujeme a detoxikujeme organizmus. To sa pozitívne odrazí nie len na našom celkovom zdraví a postave, ale napríklad aj dobrom stave vlasov a kvalite pokožky, ktorá bude pevnejšia a hladšia.

Naopak dlhodobejší nedostatok tekutín - dehydratácia môže spôsobiť nie len pokles výkonnosti a zvýšenú únavu, ale aj spomalenie metabolizmu a poruchy trávenia, kumulovanie toxických látok či vážne poškodenie ľadvín a pečene.